indianrubber.com

Románia Legmagasabb Pontja

spektrum-műsorok-visszanézése Wednesday, 8 June 2022

De nem volt ez mindig így! A magyarul Király-szirtnek nevezett hegyóriás volt a történelmi Magyarország legmagasabb pontja, sőt Trianon után 48 évig Nagy-Románia legmagasabb pontja is. De hogyan lehetséges ez? A Habsburg uralom alatt, a 18. században osztrák térképészek járták a Déli-Kárpátok, így Fogaras hegyeit is, s felmérték az ott található csúcsokat. A feltérképezés után, a 19. század közepén már különféle módszerekkel meg is tudták mérni azok magasságát. Így került sor arra, hogy a Király-szirt (Negoi) lett a történelmi Erdély legmagasabb pontja. Azt viszont senki sem sejtette és főleg nem mérte, hogy a Fogarasi-havasok főgerincéből dél felé egy magasabb csúcs is található, mint a Negoi! A történelmi magyar határtól délre lévő csúcs megmérésére csak 1958-ban került sor, hisz addig senki sem mert betenni a lábát a területre, mert a Fogaras ormai között fegyveres partizáncsapatok tevékenykedtek. Így történhetett meg az az eset, hogy a románok 48 évvel Trianon után "jöttek rá", hogy hegységük és országuk legmagasabb pontja nem a 2535 m magas Negoi, hanem a 2544 m magas Moldoveanu.

  1. Erdélyi Alpok /hegyek, Románia | Tombouctou

Erdélyi Alpok /hegyek, Románia | Tombouctou

Az útvonal Google térképét megtaláljátok a mellékletek között. Sepsiszentgyörgyre menet meglátogattuk a Jézus szive kilátót Farkaslaka fölött, majd hazafelé jövet Orbán Balázs sírját is. Ezekről (és természetesen a Csukás-túráról) is láthattok képeket a mellékelt fotoalbumokban.

Románia földrajzilag Európa délkeleti részén, a Balkán-félsziget északi részén helyezkedik el. Meghatározó jellegű természetföldrajzi elemei a Kárpátok, a Duna és a Fekete-tenger. A Kárpátok teljes hosszának 2/3-a Románia területén húzódik, ez a hegység alkotja az ország domborzati vázát. A Duna hosszának ugyancsak mintegy 2/3-a érinti az ország területét és vízgyűjtőjéhez tartozik az ország területének túlnyomó része. Romániának több mint 190 km-es tengerpartja nyílik a Fekete-tengerre, ami gazdasági szempontból nagyon jelentős. Általános adatok [ szerkesztés] Románia területe 238 391 km². Legmagasabb pontja a Moldoveanu-csúcs (2544 m), a legmélyebben a Fekete-tenger partja található (0 m). Határok [ szerkesztés] Északról Ukrajna, keletről Moldova, Ukrajna és a Fekete-tenger, északnyugatról Magyarország, délnyugatról Szerbia, délről Bulgária határolja. Domborzata [ szerkesztés] Az ország domborzata változatos, a felszíni domborzati formák szinte mindegyike jelen van, nagyjából hasonló arányban.

A hegyek, azaz a 800 méternél magasabban fekvő területek Románia területének 28%-át teszik ki, 200 és 800 méter magasság közötti fennsíkokon és dombvidékeken fekszik az ország 42%-a, a maradék 30%-ot a 200 méter alatti magasságú síkságok adják. [1] A Kárpátok ( román: Carpații) teljes hosszának kétharmada Románia területére esik, az ország természetföldrajzi gerincét képezi. [1], legmagasabb csúcsai 2500 métert is elérik. A hegység két nagy területre különíti el az országot. E két nagy terület között húzódik félkörívben a Keleti-Kárpátok (Carpații Orientali) és a Déli-Kárpátok (Carpații Meridionali) hegységrendszere. A Déli-Kárpátok folytatásaként az Al-Dunáig tart a Bánsági-hegyvidék (Muntii Banatului). A Kárpátok hegyláncai főleg Erdélyt uralják, melynek csúcsai még a 2500 métert is elérik. A legmagasabb a Moldoveanu-csúcs (2544 m). A Keleti- és a Déli-Kárpátok fogja közre keletről és délről az Erdélyi-medencét és az Erdélyi-középhegységet. Utóbbi a Nyugati-Kárpátok része. A Kárpátoktól délre és keletre, Havasalföldön és Moldvában dombságok fekszenek, amelyek széles, termékeny, folyók által feltöltött alföldekre néznek.

  1. Pepco tata nyitás ac
  2. Sötétbarna széklet gyakori kérdések
  3. Románia legmagasabb pontja
  4. Az ideagen outlander 2017
  5. Új csúcsa van a Bükknek
  6. Erdélyi Alpok /hegyek, Románia | Tombouctou
  7. Csak zene radio show

A túra belépési pontja. Csukás hegység a Kárpátkanyarban A teljes túrakör profilja (én csak a csúcsig mentem oda-vissza). Csukás hegység a Kárpátkanyarban A csúcsok felé vezető út kezdetben terepjárókkal járható. Csukás hegység a Kárpátkanyarban Csukás hegység a Kárpátkanyarban Visszatekintés az út bevezető részére a TV toronytól. Csukás hegység a Kárpátkanyarban Kedves öreg román túristával találkoztam a Tigáj nyereg közelében:) Csukás hegység a Kárpátkanyarban Ez a túra már régen vágyott célom volt. Az apropóját most az adta, hogy Zozoo Sepsiszentgyörgyre ment régi osztályával találkozni, és örömmel fogadta, hogy én meg szivesen elkisérném. Így amíg ő barátaival bandázott nekem volt időm a hegyre felmenni. A szállásunk értelemszerűen Sepsiszentgyörgyön volt, melynek főterén sétálgatva zömmel magyar szót hallhatsz. Szivet melengető érzés. Az oda és visszautat igazán kellemes motoros-túrára hangoltuk, minden arrafelé igyekvőnek melegen ajánlom, ha kerülni akarja a forgalmas, zsúfolt főutat.

Belső-Erdély keleti felén található a Székelyföld történelmi tájegysége. Itt a legnagyobb ma a magyarok aránya Románián belül. Vidd magaddal Erdélyt a telefonodban, töltsd le innen az applikációnkat: Erdély applikáció Kőhalom vára Erdély az ország középső-nyugati része, amely a valahai Erdélyi Fejedelemségből alakult ki, és történelmileg nagyjából egységes, ám kulturálisan nagyon különböző területeket takar. Sokszor Erdély alatt egy jóval bővebb tájegységet, a történelmi Magyarország Romániához csatolt részét értik, azaz a régiót délnyugatról határoló Bánságot, a nyugati Partiumot és az északi Máramarost is ezzel a névvel említik. Mindkét régió meghatározásra áll, hogy északkeleti szomszédja Bukovina, keleti Moldva, délkeleti Munténia, déli Olténia. A Torockói-hegység A jelenkori Erdélyt három nagy statisztikai-geopolitikai régióra osztják fel: Északnyugat-Erdély Közép- és Kelet-Erdély Délnyugat-Erdély A két utóbbi régió területe Dél-Erdély és Székelyföld régiókra is felosztható. Székelyföld és Északnyugat-Erdély együtt Észak-Erdélyt alkotja.

Az állatvilág legértékesebb tagjai erdős környezetben élnek. A sík vidéken gyakori a tenyésztett apróvad, a nyúl, fácán, fogoly, őz, dámvad és vaddisznó. Ezzel szemben a magas hegyvidék nagyvad-állományában ma is akad a szarvason kívül medve, farkas, és hiúz is. A halak közül a nagyobb folyóvizekben és tavakban a legjelentősebb halfélék a harcsa, a csuka illetve a pontyfélék, de az erdélyi folyókban megtalálható a menyhal is. A Fogarasi-havasok Az előforduló lazacfélék közül a dunai galóca volt a legjelentősebb, a mértéktelen halászat és a folyóvízi faúsztatás következtében azonban állománya erősen megritkult, több folyóból el is tűnt. Erdély területéről is eltűnt több állatfaj. A Bánságból kipusztult a rákosi vipera, a madárfajok közül eltűnt a Kárpátok magas hegyvidékein élő szakállas saskeselyű, illetve a Kárpátok magas hegységeiből a kőszáli kecske is.